O briliantech
Pokud nakupujete šperk s diamantem nebo jiným pravým kamenem, měli byste od obchodníka obdržet Certifikát o pravosti kamene. Pro laika je velmi těžké rozpoznat přírodní kámen od syntetického. Proto doporučujeme nakupovat v kamenných obchodech či internetových, za kterými kamenné obchody s dlouholetou tradicí stojí.
Na pokladním dokladu musí být vždy uveden název šperku popřípadě drahokamu, hmotnost a ryzost šperku. Nesmí chybět razítko a datum prodeje. Rozdíl mezi přírodním a syntetickým kamenem je ten, že kámen přírodní se skutečně nachází v přírodě, kámen syntetický vzniká umělou cestou v laboratoři. Oproti přírodním kamenům jsou tyto kameny dokonalejší, pravidelné struktury a neobsahují různé nedostatky jako např. různé prasklinky a inkluze. Naproti tomu přírodní kámen je vždy originál i se všemi jeho nepravidelnostmi a právě to ho činí vzácným.
K nejušlechtilejším kamenům patří diamant, rubín, safír a smaragd a to hlavně proto, že jejich výskyt v přírodě je vzácný. Existují i tzv. zkoušečky briliantů, které během pár vteřin zjistí, zda právě váš šperk vyplňuje pravý briliant či pouhý ziron vybroušený do podoby briliantu. Tuto zkoušku kamene vám rádi provedeme v obou našich prodejnách v Č. Budějovicích nebo v Kaplici.
Diamant - nejtvrdší známý přírodní nerost
Briliant - vybroušený diamant do tzv. briliantového brusu s 57 ploškami-fasetami, aby maximálně vynikl lesk a barevné spektrum odrážejícího světla v kameni
Krásné, úchvatné a luxusní šperky s brilianty nabízené na www.sperky-nm.cz
U briliantu rozlišujeme:
1. Hmotnost - hmotnost diamantů se udává v karátech.
Metrický karát (Carat) je definován jako 0.2g a značí se ct. Diamant o hmotnosti 1g má tedy 5 karátů.
V běžných špercích se hmotnost pohybuje v setinách, desetinách až jednotkách karátů.
2. Barva - perfektní briliant je dokonale transparentní bez odstínů nebo zabarvení.
Barva diamantu může být způsobena strukturálními kazy v krystalické mřížce. Sytost a barva odstínu může pak zvýšit či snížit cenu diamantu. Barva se dá vylepšit tzv. bělením diamantů, účelem je zvýšit cenu a takovéto diamanty musí být označené jako „upravené".
Označení barev:
I,J bílý, slabě zbarvený
H bílý
G bílý +
F vzácně bílý
E vyjímečně bílý
D vyjímečně bílý +
3. Čistota - čistotou se míní míra vnitřních defektů.
Pouze asi 20% vytěžených diamantů má dostatečnou čistotu, aby mohly být použity ve zlatnictví. Ostatní se využívají průmyslově např. jako řezné nástroje. Čistota diamantů se udává ve zkratkách:
P1, P2, P3 - větší nebo četné nečistoty (inkluze) viditelné pouhým okem
SI 1, SI 2 - malé nečistoty, které nesmějí být viditelné pouhým okem, pouze použitím lupy
VS 1, VS 2 - velmi malé nečistoty, obtížně registrovatelné s použitím 10ti násobného zvětšení pod lupou
VVS 1, VVS 2 - velmi, velmi malé nečistoty
IF, FL - dokonale čisté
4. Brus - moderní kruhový briliant má nejméně 57 facet (tj. vybroušených plošek).
V současné době se většina menších diamantů brousí v Indii a Rusku. Správně vybroušený briliant odráží maximum přijatého světla. U každého šperku, kde je zasazen briliant, uvádíme váhu briliantu v karátech, barvu a čistotu. Uvádíme zde pro Vaši představu i průměr briliantu.
Brilianty v pěkné kvalitě: čistota SI1/SI2, barva G-H
Brilianty kvalitnější: čistota VS, barva G-H
Brilianty vysoká kvalita: čistota VVS nebo IF, barva G, F